ZDRAVSTVENA ZAŠTITA DOJENČADI I DJECE PREDŠKOLSKE DOBI, SEKULOVIĆ LIDIJA, dr.med.spec.ped. (domski)
07.05.2019
Autor
LIDIJA SEKULOVIĆ dr.med.spec.ped. (domski)
Tjelesna aktivnost podrazumijeva aktivnost tijela pri kojoj je potrošena odeđena količina energije tijekom rada mišića , s ciljem unaprjeđenja zdravlja. To je neki oblik igre ili rekreacije koje dijete može obavljati samostalno ili u društvu . Kroz tjelesnu aktivnost dijete razvija svoju maštu , stiče samopouzdanjanje i svjesnost svojih sposobnosti , spoznaje o svijetu oko sebe . Djeca predškolske i školske dobi prolaze kroz izuzetno osjetljivo i specifično razdoblje odrastanja i njima je tjelesna aktivnost neophodna za zdrav rast i razvoj .
Osobito osjetljivo vrijeme u tom razdoblju je trenutak polaska u osnovnu školu , kada se iz temelja mijenja njegov način života koji je do tada bio vrlo aktivan , sada postaje pasivan - uglavnom sjedenje koje traje satima - u školi i kod kuće , sa sve manjom tjelesnom aktivnošću , uz dodatno opterećenje lokomotornog sustava masivnim školskim torbama. Uz sve to , komparativne studije u posljednjim desetljećima ukazuju na povećanje rizika pojavnosti kroničnih bolesti koje se povezuju uz nedostatak dostatne tjelesne aktivnosti , sa povišenim krvnim tlakom, povećanjem nivoa šećera i holesterola u krvi , uz pretilost .
Sport obuhvaća višu razinu tjelesne aktivnosti. Obično se provodi planski i kontinuirano , pod stručnim vodstvom trenera ili kineziologa , s ciljem razvoja specifičnih motoričkih funkcija , važnih za pojedine sportske aktivnosti.Osim bolje funkcionalne sposobnosti koje možemo registrirati kroz pliućni , mišićni i krvožilni kapacitet , bavljenje sportom kod djece pozitivno utječe i na njihov socioemocionalni status . Dijete kroz sport spoznaje sebe i svijet oko sebe, zadovoljnjije je , sretnije i motiviranije za ostale aktivnosti - radne , školske .
Odgovarajuća tjelesna aktivnost u dječjoj dobi ima dugoročno pozitivne zdravstvene učinke u djetinjstvu i mladosti koji se reflektiraju na pozitivne zdravstvene učinke u odrasloj dobi. Djeca sportaši imaju znatno višu razinu motoričke i funkcionalne sposobnosti , otvorenija su , imaju višu razinu komunikacije, socijalizacije, samopouzdanija su i posjeduju više samokontrole , te su znatno otpornija na stres svakodnevnog života.
U ranoj dobi djeteta stečeni pozitivni stavovi i navike bavljenja nekim od različitih oblika tjelesne aktivnosti pomažu da osoba ostaje aktivna i u odrasloj dobi , što značajno doprinosi boljoj kvaliteti života u cijelosti .
Vezani sadržaji
Glavobolja