ZDRAVSTVENA ZAŠTITA DOJENČADI I DJECE PREDŠKOLSKE DOBI, SEKULOVIĆ LIDIJA, dr.med.spec.ped. (domski)
03.04.2019
Autor
LIDIJA SEKULOVIĆ dr.med.spec.ped. (domski)
Vrijeme puberteta i adolescencije doba je velikih hormonskih promjena u organizmu djeteta , u fazi odrastanja .Djeca se osjećaju neshvaćeno , a roditelji su često zbunjeni novonastalom situacijom i naglim promjenama ponašanja i često vrlo žestokim , neprimjerenim i naglim reakcijama svog djeteta. Uz sve to , pojavnost i masovna uporaba novih tehnologija - mobiteli , intetnet ... , doprinosi još većoj otuđenosti u komunikaciji dijete - roditelj.
Osim verbalnih ispada , verbalne agresije i isto takvog ponašanja , djeca često puta neprihvaćaju sebe i novu situaciju. Ne mogu se odmaknuti od takvog ponašanja i nisu motivirani za školu , rad .Traže smisao života , bitan je provod , vanjski izgled , biraju određena " rubna " društva koja su njima zanimljivija, igraju danima igrice na mob - u , neprekidno gledanje televizije - danima , satima - serije , sve filmove , 24 - satno sjedenje uz kompjutor ... Ono što treba biti " zvono za uzbunu " za roditelje jesu znakovi poput lakog odustajanja od škole , kada dijete osjeća da mu nije do ničega, mijenja škole, fakultete , osjećaj tuge, bola, bijesa , ljutne i bijega jer se ne može fokusirati ili panike zato što se " sve nakupilo ", pa sve do suicidalnih misli.. Roditelji registriraju da je dijete stalno nezadovoljno i ljuto, plane zbog najmanje sitnice i često se sa njim otežano komunicira.
Sklonost ovisnostima kao što je ekstenzivno pušenje, prenapijanje , narkotici i miješanje istog sa alkoholom , što nije rijetkost , zato što često idu iz jedne ovisnosti i drugu , dodatni je alarm za roditelja. Nova ovisnost o internetu, igricama kao i rizična ponašanja ekipe s kojom se dijete druži , a s kojima inače ne bi izašao , nova su pojavnost danas , ali zato ne manje opasna od prethodnih. Često je , za bijeg u ekstremne ovisnosti , izgovor da dijete ne može naći smisao života , popraćeno njegovom neaktivnosti - nerad koji traje mjesecima - ništa mu se ne radi i upadaju u loše raspoloženje, ako im se ne ispune želje.
Da li djeca " previsoko postavljaju ljestvicu " ili imaju " nenormalna " očekivanja za sebe ? " Izvlače se " na svoju inteligenciju, izvrsno zaključuju , zapažaju oko sebe i donose zaključke , ali sebe " ne vide " kao niti svoje negativne postupke koji zbunjuju i izluđuju roditelje.Ako dijete osjeća strah, tugu , tjeskobu, anksioznost i ne može se " otvoriti " , ako je " živčan " , tremorozan , umoran , a mozak radi " u 6. brzini " , drugačije se ponaša danima i ima iskrivljenu percepciju okoline i sebe , vrlo je važno potražiti stručnu pomoć dječjeg psihologa i dječjeg psihijatra i osvijestiti na pravi način stvarne probleme i osjećaje djeteta , bez ekstremne količine i "eksplozije " , na momente izuzetno negativnih emocija - ljutnje, agresije , bijesa - koja je vrlo česta u komunikaciji sa vlastitim roditeljima. Kada dijete počne pričati što ga muči , na dobrom smo putu prema rješavanju " nemoguće situacije ".
Vezani sadržaji
Glavobolja