ZDRAVSTVENA ZAŠTITA DOJENČADI I DJECE PREDŠKOLSKE DOBI, SEKULOVIĆ LIDIJA, dr.med.spec.ped. (domski)
06.03.2019
Autor
LIDIJA SEKULOVIĆ dr.med.spec.ped. (domski)
Jetrene bolesti u pedijatriji pripadaju u rijetkosti , posebno se s njima rijetko susrećemo u primarnoj pedijatriji. Tipična klinička karakteristika za tu grupu bolesti je žutica , a simptom umor ( ako je dijete dovoljno veliko da se samo požali ) i rijetko su zajedno u kliničkoj slici. Ako su prisutna oba simptoma , trebamo posumnjati na postojanje jetrene bolesti.
Trudnice u Hrvatskoj testiraju se na HBsAg , ali ne i na HCV , tako da nam infekcije HCV promiču i možemo samo zamisliti koliki je to javnozdravstveni problem - kasnije razvoj u kroničnu HCV - infekciju . Stoga bi trebalo tražiti infekciju HCV - om u svih trudnica !
U vremenu od rođenja do prvog pregleda u pedijatrijskoj ambulanti , oko 50 % potpuno zdrave donešene novorođene djece i velika većina nedonošenih su , u nekom razdoblju , žuti .Do sada je vrijedilo jedno opće uvriježeno mišljenje da je svaka prolongirana žutica u dojenog djeteta tzv. bezazlena laktacijska žutica i drugo - ako dijete dobro napreduje i ako nema drugih jasnih tegoba , tada ne može biti bolesno , iako ima žuticu !
Postoji jasno medicinsko suglasje kako je nužno da svako dijete koje ima žuticu nakon 15. dana postnatalnog života , bez obzira na gestacijsku dob , treba ispitati da li je njegova žutica konjugirana ili nekonjugirana. Na to ćemo sa velikom sigurnošću odgovoriti već uranjanjem testne trakice za urin u djetetovu mokraću .Pozitivan bilirubin u urinu sugerira postojanje konjugirane hiperbilirubinemije u krvi i zahtijeva dijagnostičku obradu, a najpouzdanije je određivanje ukupne i konjugirane frakcije. bilirubina u serumu.
Postojanje konjugirane hiperbilirubinemije - neonatalne kolestaze , najčešći je uzrok postavljanja sumnje na jetrenu bolest u novorođenačkoj i dojenačkoj dobi , uz iznimku rijetkih bolesti , i uvijek zahtijeva ekstenzivnu obradu .Kolestaza je inicijalna manifestacija mnogih bolesti , ali u kliničkoj praksi dva su poremećaja koja nalazimo u više od 60 % bolesnih - idiopatski neonatalni hepatitis i atrezija žućnih vodova koja je , uvjetno rečeno , hitno stanje i stoga evaluacija djeteta s neonatalnom kolestazom ne trpi odgodu. Također pravodobnim dijagnostičkim postupkom ( idealno nakon 2. tj. života ) omogučiti će bolesnicima s infektivnim uzrocima kolestaze , adekvatno liječenje ( perinatalno akvirirana CMV - infekcija nije samo uzrok hepatitisa i pneumonije , već je to istodobno najčešći uzrok gluhoće u zapadnoj civilizaciji ! ), djeci s metaboličkim i nasljednim defektima da budu pravodobno otkriveni i zbrinuti , a one s anatomskim anomalijama da budu pravovremeno operirani.
Prvi korak mora biti razlikovanje neonatalne kolestaze od produljene novorođenačke žutice i žutice na dojci. Ako postoji konjugirana hiperbilirubinemija - više od 30 % uk. bilirubina , nastavljamo sa biokemijskom i mikrobiološkom obradom i u velikog broja bolesne djece , temeljem ekstenzivne obrade , uspjet ćemo postaviti pravodobno dijagnozu.
Vezani sadržaji
Glavobolja